Get Adobe Flash player

Żartus - absurdus

Pierwszego kwietnia można usłyszeć wiele rzeczy, np. że ma się rozwiązane sznurówki lub plamę na koszulce. I nawet jeśli damy się na to nabrać, nie musimy wstydzić się łatwowierności. Zaplamiona koszulka jest prawdopodobniejsza niż makaronowe krzewy. A i taka historia miała miejsce.

W 1957 roku BBC podało informację, że zbiory spaghetti są udane. W wyemitowanym materiale pokazywano, jak szwajcarscy farmerzy zbierają nitki makaronu z krzewów, jeszcze tego samego dnia BBC otrzymało tysiące listów i telefonów z pytaniem, gdzie można kupić takie rośliny.

Nie był to jedyny przypadek absurdalnego primaaprilisowego żartu. W 1998 roku Burger King wypuścił reklamę nowego produktu – burgera dla leworęcznych. Wszystkie składniki miały zostać obrócone o 180 stopni, sprawiając tym samym, że kanapka minimalnie przechyla się w lewo. I ponownie, ilość zamówień można liczyć w tysiącach.

Znanym przypadkiem wkręcenia widzów jest też jowiszowo-plutonowy efekt grawitacyjny, będący kolejnym pomysłem BBC. W 1976 roku astronom i prezenter Patrick Moor oznajmił, że specyficzna koniunkcja Plutona i Jowisza osłabi grawitację ziemską. W efekcie każdy, kto o określonej porze podskoczy, uniesie się wyżej, niż było to do tej pory możliwe. Setki widzów zaobserwowały ten efekt, a jedna kobieta nawet zadzwoniła do stacji, by poinformować, że wraz ze znajomymi uniosła się z krzeseł i przez chwilę latała po pokoju.

W 2000 roku niemiecki dziennik Westdeutsche Zeitung zamieścił artykuł dotyczący nowego prawa. Na terenie całych Niemiec miał zostać wprowadzony zakaz barwienia budynków na czerwono. Podobno kolor ten odstraszał pszczoły, które z kolei są bardzo istotne dla ekosystemu. Żart dość szybko został wyjaśniony, ale i tak można było zobaczyć posła Witziana, który opowiadał się za bezdyskusyjnym ratowaniem pszczół.

Z kolei w 2002 roku sieć supermarketów Tesco ogłosiła, że w sprzedaży znajdują się nowe, genetycznie zmodyfikowane marchewki. Miały one gwizdać jak czajnik, gdy będą ugotowane.

Zresztą, to tylko drobny wycinek tego, co działo się na przestrzeni lat. Co roku 1 kwietnia wszelkie mass media prześcigają się w wymyślaniu historii: o znalezionym ciele potwora z Loch Ness, zakazie surfowania po internecie w stanie wskazującym, czy zmianie wartości liczby Pi w stanie Alabama. Wszystkie łączy jedno – ktoś w nie uwierzył, mimo absurdalności.

A ponieważ mowa o prima aprilis, jedna z opisanych tu historii jest wyssana z palca. Spróbujcie zgadnąć która.

autor: Agnieszka Rzewuska

zdjęcie: http://m.wm.pl/2012/04/n/prima-aprilis-2011-zarty-na-prima-aprilis-kawaly-97312.jpg

scroll back to top

Nasza Ekipa

Jesteśmy na Youtube