Get Adobe Flash player

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…

Faktycznie wiatr wieje cieplejszy, słońce jaśniej świeci i ptaki weselej świergocą. Tylko ta wiosna, kiedy ona w zasadzie ma swój dzień? Przez tyle lat, żyłeś w przekonaniu, że 21 marca jest Dniem Wagarowicza, że właśnie wtedy przychodzi do nas wiosna. A tu wszyscy dookoła mówią, że w tym roku przypada na 20 marca i tak już będzie przez najbliższe 88 lat.

 

Nie pozostaje Ci nic innego jak tylko się przyzwyczaić. Czy na pewno? To przecież astronomiczna wiosna, to wszystko za sprawą naszego promiennego słońca. W kalendarzach wciąż Pani Wiosna swoje święto ma 21 marca. Na zawsze z tym dniem będziesz kojarzyć topienie Marzanny, słowiańskiej panny, którą podpalano i wrzucano do rzeki, aby pożegnać zimę.

Podobnym zwyczajem związanym z witaniem wiosny jest Gaik. Co może Cię zaskoczyć, w niektórych regionach Polski wciąż kultywowany. Polega on na obnoszeniu po wsiach przez dziewczęta, sosnowych gałązek lub całego iglaka (przystrojonego we wstążki). Całemu pochodowi towarzyszą wesołe śpiewy.

Śmigus- dyngus, kojarzy Ci się ze Świętami Wielkanocnymi? I słusznie, bo dziś jest tradycją świąteczną, ale niegdyś obchodzono go 21 marca, by oczyścić ciała i dusze. Jednak najbardziej znaną tradycją związaną z Pierwszym Dniem Wiosny będzie dla Ciebie Dzień Wagarowicza, prawda? Cóż, nic dziwnego. Uczniowie z utęsknieniem czekają na ten dzień, aby bez konsekwencji nie pojawić się w szkolnych murach albo wręcz przeciwnie, pojawić się w kolorowym przebraniu przypominającym, że od dziś będzie za oknem kolorowo. Aż chce się wyjść do pobliskiego parku, żeby poszukać pierwszych oznak wiosny.

A Ty? Jak spędzisz ten dzień?

autor: Katarzyna Kaniecka

zdjęcie: static.freepik.com

scroll back to top